Muzeum Przyrodnicze

Kontakt

ul. Św. Sebastiana 9, 31-049 Kraków
tel.: (12) 422 59 59, 422 89 37
fax.: (12) 431 27 20

Godziny otwarcia Muzeum

Poniedziałki - Muzeum nieczynne
Wt. - Pt: 9.00 - 15.00
Sob. - Nd.: 10.00 - 18.00

Muzeum nieczynne w dniach 28 lutego – 2 marca 2017 r.Ceny biletów

- bilety normalne 18 zł/os.
- bilet ulgowy 15 zł/os.
Przysługuje dzieciom od lat 3, młodzieży szkolnej, studentom do 26 roku życia, nauczycielom, emerytom, osobom niepełnosprawnym z orzeczonym znacznym stopniem niepełnosprawności oraz osobie sprawującej nad nią opiekę za okazaniem stosownych dokumentów.

- bilet grupowy 12 zł/os.
Bilet grupowy przysługuje grupie liczącej min. 10 osób. W przypadku grup szkolnych na każde 10 osób 1 osoba opieki gratis. Przewodnik w cenie biletu po wcześniejszym uzgodnieniu.

- bilety z kartą dużej rodziny:
bilet normalny 13 zł/os
bilet ulgowy 9 zł/os

Informujemy, że kasa biletowa zamykana jest na 30 minut przed zamknięciem Muzeum.


Wystawy czasowe

„Fascynujący Świat Pająków i Skorpionów"

Od 3 marca 2017 r. zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy „Fascynujący Świat Pająków i Skorpionów” która zachwyca bogactwem rzadkich, żywych pająków i skorpionów, pochodzących z całego świata.


"Świat gadów"

Wystawa łączy w sobie świat gadów kopalnych z żyjącymi współcześnie. Tą interesującą gromadę zwierząt zaprezentowano w kilku modułach wystawowych, w podziale na obszary występowania, w scenerii znakomicie oddającej ich środowisko naturalne. Zobaczyć można gadzich rekordzistów: m. in. anakondę zieloną - największego, występującego współcześnie węża oraz pytona siatkowego - najdłuższego węża świata. Wśród gadów kopalnych na szczególną uwagę zasługuje niezwykle cenny okaz 1,5 metrowej czaszki krokodyla kredowego z rodzaju Steneosaurus. Dopełnieniem wystawy jest część edukacyjna ekspozycji, gdzie można dowiedzieć się jak zbudowana jest skóra gadów, jak wygląda wylinka węża, skorupa żółwia lamparciego czy jajko żółwia.


"Woda - podstawa Życia na Ziemi"

Wystawa prezentuje obieg wody w przyrodzie oraz przystosowania zwierząt i roślin do życia w środowisku wodnym. Poszczególne akwaria przedstawiają różnorodne ekosystemy z typowymi dla nich okazami ryb np. jeziora Tanganika, Malawi, deltę Amazonki z niezwykłym duchem amazońskim i żarłocznymi piraniami Natterera oraz rzekę Nil z kolcobrzuchem nilowym, który w razie zagrożenia nadyma się połykając wodę lub powietrze. Dopełnieniem wystawy są akwaria z fauną morską. Zwiedzający znajdą tu znanego wszystkim Nemo - błazenka i krewetki czyszczące.


"Las tropikalny"

Wystawa czasowa, na której zaprezentowano ok 50 gatunków roślin tropikalnych a wśród nich dobrze znane bananowce, cytrusy, kawę, kardamon i wanilie. Nie brakuje również paproci i roślin owadożernych. Dopełnieniem całości jest wodospad i oczko wodne wypełnione piraniami paku, pielęgnicami oraz dużymi glonojadami.

Media o wystawie


"Zwierzęta egzotyczne"

Wystawa wypożyczona od Pani Katarzyny Beczek, na której można zobaczyć małpki - tamaryny białoczube, jedne z najmniejszych i najrzadszych małpek na świecie, fascynujące boa dusiciele, drapieżne warany, i chodzące po szybach kolorowe gekony oraz wiele innych ciekawych gatunków gadów i płazów.


Wystawy stałe

"Mięczaki Świata"

Na wystawie prezentowane są mięczaki, drugi po stawonogach pod względem liczby gatunków typ zwierząt (ponad 150 tysięcy gatunków). Składa się ona z dwóch części. W pierwszej, przedstawione są mięczaki wymarłe (m.in. amonity) oraz współczesne (chitony, jednotarczowce, łódkonogi, głowonogi, małże i ślimaki). U wielu gatunków mięczaków wewnętrzna część muszli pokryta jest masą perłową, z niej tworzą się również perły, jeśli odkładana jest wokół drobin np. ziarenek piasku, które dostaną się do wnętrza muszli. Zarówno masa perłowa, jak perły wykorzystywane były przez człowieka w celach ozdobnych. W drugiej części wystawy prezentowane są różnorodne wyroby, do produkcji których została wykorzystana masa perłowa i perły: biżuteria (korale, broszki, bransolety), wyroby sakralne (różańce, książeczki do nabożeństwa), przedmioty codziennego użytku inkrustowane masą perłową, przybory toaletowe, różnorodne wyroby arabskie, a nawet instrumenty muzyczne i broń. Prezentowane na wystawie wyroby pochodzą z różnych okresów – od XVIII wieku do czasów obecnych.

"Rozmowa z kamieniem"

Wystawa minerałów i skamieniałości ofiarowanych Muzeum przez Zbyluta Grzywacza. Na wystawie zaprezentowano niezwykłe bogactwo minerałów. Wśród nich wspaniały egzemplarz pirytu zwanego inaczej "złotem głupców", barwne odmiany kwarcu, agaty, geody, gipsowe "róże pustyni" oraz różne odmiany soli. Obok minerałów podziwiać można również skamieliny - odciśnięte w kamieniu kształty zwierząt i roślin mające nieraz setki milionów lat. Ekspozycja została zadedykowana poezji Wisławy Szymborskiej.


"Świat łowców mamutów. Paleolit - przyroda i sztuka"

Ekspozycja stała przedstawiająca kopalne szczątki wymarłych zwierząt należących do tzw. megafauny plejstoceńskiej. Na wystawie można zobaczyć jedynego na świecie zachowanego w całości, wraz ze skórą i tkankami miękkimi nosorożca włochatego liczącego ok. 30 tysięcy lat. Obok prezentowane są również kopalne szczątki mamutów i niedźwiedzia jaskiniowego. Od 28.10.2014 Zakład Kręgowców ISEZ PAN przy współpracy z Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN rozbudował wystawę z nosorożcem włochatym. W sali sąsiedniej zaprezentowano Stanowisko Kraków Spadzistą. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Europie i na świecie pod względem ilości nagromadzonych kości i zębów mamuta. Powstałe około 25 tysięcy lat temu jest dla archeologów także jednym z najważniejszych stanowisk kultury graweckiej w Europie . Całość ekspozycji wzbogacono w oprawę multimedialną.


Oferta dodatkowa

  • organizacja lekcji przyrody i historii (oferta dla szkół; zajęcia dostosowane do grup wiekowych) koszt jednej lekcji 150 zł dla grupy do 30 osób + bilet wstępu 12 zł/os. Koszt lekcji bez biletu wstępu dla grupy do 30 osób - 200 zł. Lekcje wyjazdowe na terenie szkoły zainteresowanego (200 zł dla grupy do 30 osób + koszt transportu.)Więcej...
  • organizacja przyjęć urodzinowych dla dzieci. Więcej...

Rezerwacje

tel. 12 422 59 59; 12 422 89 37
e-mail: burmer@muzeum.pan.krakow.pl