Muzeum Przyrodnicze

Godziny otwarcia Muzeum

Poniedziałki - Muzeum nieczynne
Wt. - Pt: 9.00 - 15.00
Sob. - Nd.: 11.00 - 19.00

Ceny biletów

- bilety normalne 15 zł/os.
- bilety ulgowe/grupowe 12 zł/os. (grupa min. 10 osób)

W przypadku grup szkolnych na każde 10 osób 1 osoba opieki gratis.


22 - 26 grudnia 2014 oraz 1 stycznia 2015 - Muzeum nieczynne

6 stycznia 2015. (Święto Trzech Króli) - Muzeum czynne od 11.00 do 19.00


Wystawy czasowe

"Woda - podstawa Życia na Ziemi"

Czas trwania wystawy: do 31.12.2014.

Wystawa prezentuje obieg wody w przyrodzie oraz przystosowania zwierząt i roślin do życia w środowisku wodnym. Poszczególne akwaria przedstawiają różnorodne ekosystemy z typowymi dla nich okazami ryb np. jeziora Tanganika, Malawi, deltę Amazonki z niezwykłym duchem amazońskim i żarłocznymi piraniami Natterera oraz rzekę Nil z kolcobrzuchem nilowym, który w razie zagrożenia nadyma się połykając wodę lub powietrze. Dopełnieniem wystawy są akwaria z fauną morską. Zwiedzający znajdą tu znanego wszystkim Nemo - błazenka i krewetki czyszczące.


"Zwierzęta krajów egzotycznych"

Czas trwania wystawy: do 31.12.2014.

Główną część wystawy stanowi ekspozycja ptaków z czterech krain zoogeograficznych: palearktycznej, etiopskiej, neotropikalnej i australijskiej. Szczególnie licznie reprezentowane są ptaki drapieżne (min. orły, sokoły, błotniaki, jastrzębie) oraz ptaki kurowate (m. in. paw, głuszec, różne gatunki bażantów). Ponadto zobaczyć można prakolczatkę i dziobaka, reliktowe ssaki z rzędu stekowców występujące w Australii i na Nowej Gwinei oraz jaja strusia afrykańskiego. W oddzielnej części ekspozycji prezentowane są duże zwierzęta drapieżne: spośród ssaków (m.in. niedźwiedź brunatny, hiena pręgowana, ryś), ptaków (m.in. bielik i orłosęp brodaty) oraz gadów (m.in. krokodyl nilowy i pyton siatkowany).


"Niebezpieczna magia tytoniu"

Czas trwania wystawy: do 31.12.2014.

Wystawa czasowa zapoznaje zwiedzającego z historią tytoniu, z jego odmianami barwnymi, użytkowaniem - najpierw na terenach Ameryki Północnej, a później, dzięki odkrywczym podróżom Kolumba, w krajach europejskich. Na ekspozycji można zobaczyć bogatą kolekcję fajek, cygaretek, cygarniczek, papierośnic z różnych zakątków świata. Druga część wystawy prezentuje negatywne skutki palenia tytoniu i wynikające z tego zagrożenia dla zdrowia człowieka.


"Las tropikalny"

Czas trwania wystawy: do 31.12.2014.

Nowa wystawa czasowa dostępna dla zwiedzających od 5 stycznia 2013 zorganizowana przez Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w Krakowie oraz przez Ogród Botaniczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Media o wystawie


"Zwierzęta egzotyczne"

Czas trwania wystawy: do 31.12.2014.

Wystawa wypożyczona od Pani Katarzyny Beczek, na której można zobaczyć małpki - tamaryny białoczube, jedne z najmniejszych i najrzadszych małpek na świecie, fascynujące boa dusiciele, drapieżne warany, i chodzące po szybach kolorowe gekony oraz wiele innych ciekawych gatunków gadów i płazów.


"Ewolucja krabów"

Czas trwania wystawy: do 30.06.2015.

Wystawa przedstawia ewolucję stawonogów, ze szczególnym uwzględnieniem krabów. Prezentowane są modele zwierząt kambryjskich, skamieniałe eksponaty wymarłych stawonogów (m.in. trylobity i kraby), a także współczesne okazy dziesięcionogów z dioramą imitującą wybrzeże wyspy koralowej jako naturalne środowisko kraba kokosowego Birgus latro. Dopełnieniem ekspozycji jest okaz największego na świecie kraba (Macrocheira kaempferi), wypożyczonego od Muzeum Zoologicznego UJ w Krakowie. Wystawa ma na celu pokazanie mechanizmów wyodrębniania się krabów w dolnej jurze spośród dziesięcionogów (Decapoda) oraz ich gwałtowną ewolucję na przestrzeni od górnej jury do dzisiaj.


Wystawy stałe

"Mięczaki Świata"

Na wystawie prezentowane są mięczaki, drugi po stawonogach pod względem liczby gatunków typ zwierząt (ponad 150 tysięcy gatunków). Składa się ona z dwóch części. W pierwszej, przedstawione są mięczaki wymarłe (m.in. amonity) oraz współczesne (chitony, jednotarczowce, łódkonogi, głowonogi, małże i ślimaki). U wielu gatunków mięczaków wewnętrzna część muszli pokryta jest masą perłową, z niej tworzą się również perły, jeśli odkładana jest wokół drobin np. ziarenek piasku, które dostaną się do wnętrza muszli. Zarówno masa perłowa, jak perły wykorzystywane były przez człowieka w celach ozdobnych. W drugiej części wystawy prezentowane są różnorodne wyroby, do produkcji których została wykorzystana masa perłowa i perły: biżuteria (korale, broszki, bransolety), wyroby sakralne (różańce, książeczki do nabożeństwa), przedmioty codziennego użytku inkrustowane masą perłową, przybory toaletowe, różnorodne wyroby arabskie, a nawet instrumenty muzyczne i broń. Prezentowane na wystawie wyroby pochodzą z różnych okresów – od XVIII wieku do czasów obecnych.

"Rozmowa z kamieniem"

Wystawa minerałów i skamieniałości ofiarowanych Muzeum przez Zbyluta Grzywacza. Na wystawie zaprezentowano niezwykłe bogactwo minerałów. Wśród nich wspaniały egzemplarz pirytu zwanego inaczej "złotem głupców", barwne odmiany kwarcu, agaty, geody, gipsowe "róże pustyni" oraz różne odmiany soli. Obok minerałów podziwiać można również skamieliny - odciśnięte w kamieniu kształty zwierząt i roślin mające nieraz setki milionów lat. Ekspozycja została zadedykowana poezji Wisławy Szymborskiej.


"Fauna plejstocenu"

Ekspozycja przedstawiająca kopalne szczątki wymarłych zwierząt należących do tzw. megafauny plejstoceńskiej. Na wystawie można zobaczyć jedynego na świecie zachowanego w całości, wraz ze skórą i tkankami miękkimi nosorożca włochatego liczącego ok. 30 tysięcy lat. Obok prezentowane są również kopalne szczątki mamutów, niedźwiedzia jaskiniowego oraz jelenia olbrzymiego.


Oferta dodatkowa

  • organizacja lekcji przyrody i historii (oferta dla szkół; zajęcia dostosowane do grup wiekowych) koszt jednej lekcji 150 zł dla grupy do 30 osób + bilet wstępu 12 zł/os. Koszt lekcji bez biletu wstępu dla grupy do 30 osób - 200 zł. Lekcje wyjazdowe na terenie szkoły zainteresowanego (200 zł dla grupy do 30 osób + koszt transportu.)Więcej...
  • pokaz karmienia zwierząt w każdą środę o godzinie 12.00
  • organizacja przyjęć urodzinowych dla dzieci. Więcej...

Rezerwacje

tel. 12 422 59 59; 12 422 89 37
e-mail: garbula@muzeum.pan.krakow.pl