Zapraszamy na Wirtualny Spacer po Muzeum

Wizyta Pary Książęcej z Japonii w Muzeum


Zapraszamy do zwiedzania nowej wystawy czasowej:
„Latające klejnoty – minerały i owady”.


W związku z panującym stanem epidemii, w celu zapewnienia Państwu maksymalnej ochrony, muzeum wprowadza szczególne zasady.
Prosimy o:
- stosowanie płynu odkażającego, znajdującego się w dozowniku przy wejściu do muzeum,
- używanie przez Zwiedzających osłon na usta i nos (maseczki, chusty itp.),
- zachowanie odległości 2 metrów od pozostałych Zwiedzających,
- zwiedzanie indywidualne a jeżeli to konieczne zwiedzanie grupowe dopuszczalne w grupach maksymalnie pięcioosobowych.

Informujemy również, że na terenie muzeum może jednocześnie przebywać do 66 osób.
Zawieszamy niestety do odwołania warsztaty przyrodnicze, zwiedzanie z przewodnikiem i ofertę urodzinową.


Kontakt

ul. Św. Sebastiana 9, 31-049 Kraków
tel.: (12) 422 89 37
fax.: (12) 431 27 20

Godziny otwarcia

Poniedziałek i Niedziela - Muzeum nieczynne
Wt. - Pt.: 9.00 - 15.00
Sob.: 12.00 - 18.00

Muzeum nieczynne:

11 czerwca, 15 sierpnia, 11 listopada 2020 r.

Cennik biletów

Wystawy czasowe

„Latające klejnoty – minerały i owady"
Czas trwania wystawy 14.03.2020 r. – 30.09.2020 r.)

Wystawa ukazuje zaskakujące podobieństwo barw, faktur i wzorów, występujących w świecie przyrody ożywionej i nieożywionej. Na ekspozycji prezentowanych jest kilkadziesiąt par minerałów i do złudzenia przypominających je insektów. Piękne motyle, metaliczne chrząszcze i przerażające pająki sąsiadują z barwnymi okazami opalu, bursztynu czy granatu. Eksponowana wystawa jest efektem pasji braci Stróż. Piotr kolekcjonuje minerały, Wiesław owady.

„Fauna wysokogórska"

Wystawa prezentuje faunę Himalajów oraz Tatr, występującą powyżej piętra kosodrzewiny. Dioramy zaaranżowane i wykonane zostały przez wieloletniego pracownika naszego muzeum Dymitra Filimonova i przedstawiają zwierzęta w ich naturalnym siedlisku. Wśród okazów występują gatunki chronione jak irbis śnieżny, świstak tatrzański czy kozica, które ginęły dawniej przez rabunkową działalność człowieka.

„Kraby"

Wystawa poświęcona dziesięcionogom (Decapoda), jednemu z najbardziej zróżnicowanych rzędów skorupiaków. Na wystawie najliczniej prezentowane są kraby (Brachyura). Większość z nich to zwierzęta morskie, zamieszkujące ciepłe wody oceaniczne. Japoński krab pacyficzny Macrocheira kaempferi to największy krab na świecie, tutaj można zobaczyć jego model. Rozpostarty między mniejszymi skorupiakami zachwyca swoim rozmiarem. Inwazyjny czerwony krab królewski Paralithodes camtschaticu to z kolei mieszkaniec zimnych wód Morza Barentsa. Wśród lądowych dziesięcionogów obejrzeć można kraby pustelniki oraz kraba palmowego Birgus latro, którego dietę stanowią kokosy. Urozmaiceniem wystawy jest część z koralowcami, które budują najbogatsze po lasach równikowych ekosystemy na świecie.

„Świat motyli"

Motyle są jednym z najliczniejszych i najbardziej kolorowych rzędów owadów. Od zawsze wzbudzały ogromne zainteresowanie i ciekawość. Najnowsza wystawa „Świat motyli” to ponad 250 gatunków motyli z całego świata z podziałem na ich geograficzne rozmieszczenie. Dość licznie reprezentowane są przez gatunki nocne z rodziny pawicowatych Saturniidae oraz południowoamerykańskie motyle dzienne z rodzaju Morpho. Istotny element ekspozycji stanowią rodzime gatunki oraz część edukacyjna z cyklem rozwojowym tych owadów, rekordami wśród tej grupy oraz zjawiskiem mimikry.

„Fauna Polski"

Wystawa ma na celu zaprezentowanie różnorodności gatunkowej polskiej fauny. Posiada charakter edukacyjny i skierowana jest przede wszystkim do najmłodszej grupy zwiedzających czyli dzieci. Można zobaczyć na niej m. in. największą sowę - puchacza, największego polskiego drapieżnika - niedźwiedzia brunatnego, największego leśnego czyściocha – borsuka oraz wiele innych zwierząt pospolitych i rzadkich, które możemy spotkać na terenie Polski.

"Świat gadów"

Wystawa łączy w sobie świat gadów kopalnych z żyjącymi współcześnie. Tą interesującą gromadę zwierząt zaprezentowano w kilku modułach wystawowych, w podziale na obszary występowania, w scenerii znakomicie oddającej ich środowisko naturalne. Zobaczyć można gadzich rekordzistów: m. in. anakondę zieloną - największego, występującego współcześnie węża oraz pytona siatkowego - najdłuższego węża świata. Wśród gadów kopalnych na szczególną uwagę zasługuje niezwykle cenny okaz 1,5 metrowej czaszki krokodyla kredowego z rodzaju Steneosaurus. Dopełnieniem wystawy jest część edukacyjna ekspozycji, gdzie można dowiedzieć się jak zbudowana jest skóra gadów, jak wygląda wylinka węża, skorupa żółwia lamparciego czy jajko żółwia.

"Woda - podstawa Życia na Ziemi"

Wystawa ma na celu pokazanie gatunków charakterystycznych dla ekosystemów wodnych z różnych zakątków świata. Są tutaj głownie gatunki zamieszkujące rzeki, jeziora Afryki i Ameryki Południowej – m.in. aksolotl meksykański – forma neoteniczna płaza ogoniastego, endemit jezior górskich Meksyku; żarłoczne piranie Natterera, charakterystyczne dla Amazonki oraz różne gatunki z rodziny pielęgnicowatych. Jedno z akwariów z ichtiofauną Ameryki Południowej z żaglowcami wysokimi, zostało wykonane przez pracowników sklepu „Altum” z którym muzeum współpracuje.

Sklep Zoologiczny Altum - wykonawca akwarium na wystawę...

"Las tropikalny"

Wystawa przedstawia fragment tropikalnej dżungli. Prezentowane są na niej gatunki flory lasów równikowych Ameryki Południowej, Afryki i Azji. Wśród zgromadzonych okazów można zobaczyć rośliny użytkowe takie jak: kawa, wanilia, pieprz, pomelo, awokado czy bawełna. Wśród roślin użytkowych warto zwrócić uwagę na puchowca pięciopręcikowego, kolczaste drzewo charakterystyczne dla afrykańskich lasów równikowych. Puchowiec nazywany jest inaczej drzewem kapokowym ze względu na dawne zastosowanie puchu otaczającego nasiona, do produkcji kamizelek ratunkowych. Na uwagę zasługują również paproć Platycerium o charakterystycznych liściach przypominających rogi łosia a także owadożerny dzbanecznik.

Media o wystawie

Wystawy stałe

"Mięczaki Świata"

Wystawa prezentuje wymarłe mięczaki m. in. amonity oraz współcześnie żyjące głowonogi, małże i ślimaki z całego świata. Do szczególnych osobliwości wystawy można zaliczyć okazałą muszlę przydaczni olbrzymiej, gatunku należącego do największych małży świata oraz łodzika - jedynego głowonoga posiadającego muszlę zewnętrzną. Uzupełnieniem wystawy jest ciekawa kolekcja krajowych mięczaków.

"Rozmowa z kamieniem"

Wystawa minerałów i skamieniałości ofiarowanych Muzeum przez Zbyluta Grzywacza. Na wystawie zaprezentowano niezwykłe bogactwo minerałów. Wśród nich wspaniały egzemplarz pirytu zwanego inaczej "złotem głupców", barwne odmiany kwarcu, agaty, geody, gipsowe "róże pustyni" oraz różne odmiany soli. Obok minerałów podziwiać można również skamieliny - odciśnięte w kamieniu kształty zwierząt i roślin mające nieraz setki milionów lat. Ekspozycja została zadedykowana poezji Wisławy Szymborskiej.

"Świat łowców mamutów. Paleolit - przyroda i sztuka"

Ekspozycja stała przedstawiająca kopalne szczątki wymarłych zwierząt należących do tzw. megafauny plejstoceńskiej. Na wystawie można zobaczyć jedynego na świecie zachowanego w całości, wraz ze skórą i tkankami miękkimi nosorożca włochatego liczącego ok. 30 tysięcy lat. Obok prezentowane są również kopalne szczątki mamutów i niedźwiedzia jaskiniowego. Od 28.10.2014 Zakład Kręgowców ISEZ PAN przy współpracy z Muzeum Przyrodniczym ISEZ PAN rozbudował wystawę z nosorożcem włochatym. W sali sąsiedniej zaprezentowano Stanowisko Kraków Spadzistą. Jest to jedno z najważniejszych stanowisk archeologicznych w Europie i na świecie pod względem ilości nagromadzonych kości i zębów mamuta. Powstałe około 25 tysięcy lat temu jest dla archeologów także jednym z najważniejszych stanowisk kultury graweckiej w Europie . Całość ekspozycji wzbogacono w oprawę multimedialną.


Oferta edukacyjna

Rezerwacje

tel. 12 422 89 37, 12 422 59 59
e-mail: burmer@muzeum.pan.krakow.pl

Muzeum Przyrodnicze ISEZ PAN w sieci: